2020-08-11

Ekstraklasa mecze, a władze sportowe

Czasy stalinowskie, czyli kolejna chybiona decyzja niekompetentnych władz sportowych z uwagi na planowany wyjazd reprezentacji na igrzyska olimpijskie do Helsinek w pierwszej połowie roku zawieszono rozgrywki ligowe.


Ekstraklasa mecze, a zarządzanie piłką nożną

Przed VIII Mistrzostwami Świata w Anglii nasza reprezentacja grała w jednej grupie eliminacyjnej z Włochami, Szkocją i Finlandią. Finowie spłatali nam największego psikusa. Wiosną zremisowaliśmy z Włochami (0:0) i Szkocją (1:1), natomiast we wrześniu przegraliśmy z nimi w Helsinkach 0:2. Nie należy o tym zapominać, jeżeli interesuje nas ekstraklasa mecze https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/polska/ekstraklasa/c6832a0.


Rewanż w Szczecinie był srogi (7:0), wygraliśmy też w Glasgow (2:1), ale do Anglii pojechała reprezentacja Włoch; w decydującym meczu eliminacyjnym pokonała Polskę 6:1. W lidze Górnik Zabrze bez trudu wyprzedził rywali. Zabrzanie zdobyli również Puchar Polski, w meczu finałowym pokonali rewelacyjną jedenastkę Czarnych Żagań 4:0. Ekstraklasę opuściły Unia Racibórz i Pogoń Szczecin, powróciła Wisła Kraków, awansował też GKS Katowice. Dobry rok Polonii Bytom; zdobyła Puchar Intertoto i wygrała turniej o Puchar Ameryki w nakierowaniu na ekstraklasa mecze.


Zarząd PZPN podjął ryzykowną decyzję rozegrania oficjalnego meczu międzypaństwowego z Anglią w styczniu. Kompromitacji nie było. Trener Ryszard Koncewicz na zgrupowaniu w Bułgarii dobrze przygotował drużynę, w rezultacie w Liverpoolu remis 1:1. Następny mecz z Węgrami w Chorzowie (1:1) prowadził już Antoni Brzeżańczyk. Współpracował z nim Kazimierz Górski. W czerwcu reprezentacja wystąpiła w Brazylii i Argentynie (dobre mecze J. Liberdy), a w październiku rozegrała pierwszy mecz eliminacyjny o mistrzostwo Europy. Na Parć des Princes w Paryżu zwyciężyła Francja 2:1. Nowym trenerem selekcjonerem został Michał Matyas.


Jubileusze znanych klubów: 60 lecie Cracovii i Wisły Kraków oraz złote gody Legii Warszawa. Ale w lidze triumfował Górnik Zabrze. Aż o 10 punktów wyprzedził w tabeli Wisłę. W finale Pucharu Polski jednak Legia pokonała Górnika Zabrze 2:1. W ostatnich meczach rundy jesiennej w Legii zadebiutował Kazimierz Deyna (przeszedł z ŁKS). Ligę opuściły Odra Opole i Gwardia Warszawa, awansowały Cracovia i Pogoń Szczecin. Zatem jubilaci (Cracovia, Wisła, Legia) godnie uczcili swoje klubowe święto także w nakierowaniu na ekstraklasa mecze.


Ernest Pol zakończył czynną karierę piłkarską. Był teraz w Górniku Zabrze asystentem trenera Gezy Kalocsaia. Nasz mistrz w rozgrywkach o Puchar Europy wyeliminował Dynamo Kijów (w Kijowie 2:1, na Stadionie Śląskim 1:1) i po raz pierwszy dobrnął w tej konkurencji do ćwierćfinału. Zabrzanie źle wystartowali do sezonu ligowego (przegrana z Legią 1:4 na boisku w Zabrzu), mimo to bez trudu wywalczyli już ósme mistrzostwo Polski przed Zagłębiem Sosnowiec. Ligę opuściły Cracovia i Zawisza Bydgoszcz, awansowały Odra Opole i Gwardia Warszawa. Reprezentacja Warszawy seniorów po zwycięstwie nad Śląskiem 2:0 zdobyła Puchar Tysiąclecia Państwa Polskiego.  Warto jest zatem przeglądać jak obecnie kształtuje się ekstraklasa mecze.


Reprezentacja trzymała dwie sroki za ogon. Marzyła o udziale w finale turnieju olimpijskiego w Meksyku i nie rezygnowała z dobrej pozycji w eliminacjach mistrzostw Europy. Nie udało się ani jedno ani drugie. W eliminacjach przedolimpijskich lepsza okazała się reprezentacja ZSRR (1:0 i 2:1), natomiast Francja wygrała w Warszawie rewanżowy mecz aż 4:1 i pozbawiła nas szans w mistrzostwach Europy. Znowu nierówna gra zespołu: na otarcie łez w Brukseli w pięknym stylu pokonano Belgię 4:2.

Zobacz także